Και η Ρόδος πανηγυρίζει, όπως όλοι οι Έλληνες! – Στους δρόμους βγήκαν νεαροί με τα μηχανάκια τους!

EQNIKH ELLADAS -Είχαμε καιρό να χαρούμε τόσο πολύ! Είχαμε χρόνια να βγούμε στους δρόμους και να φωνάξουμε υπέρ της Εθνικής μας ομάδας ποδοσφαίρου!

Με το που τελείωσε ο αγώνας

δεκάδες νεαροί άρχισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στους δρόμους και να φωνάζουν συνθήματα υπέρ της Ελλάδας. Ήταν, πράγματι, κάτι το συγκλονιστικό, κάτι το πολύ όμορφο αυτό που έζησαν πολλές γειτονιές της Ρόδου αλλά και των μεγάλων χωριών μας!

Ο Σαμαράς με το χτύπημα πέναλτι – γκολ στο 92΄, έδωσε τη δυνατότητα να χαρούν όλοι οι Έλληνες την μεγάλη επιτυχία της χώρας μας στο 2-1 με την Ακτή Ελεφαντοστού.

Τώρα, ότι ήθελε προκύψει! Την Κυριακή παίζουμε με την Κόστα Ρίκα, την έκπληξη του Μουντιάλ, αλλά μήπως και η Ελλάδα το ίδιο ακριβώς δεν είναι;

Η Ακτή Ελεφαντοστού δεν απείλησε την Ελλάδα ιδιαίτερα. Στο 9' ο Ζερβίνιο προσπάθησε από τα αριστερά της ελληνικής άμυνας να μπει στην περιοχή, όμως ο Μανωλάς τον πρόλαβε, ενώ στο 13' μια επικίνδυνη σέντρα του Γιάγια Τουρέ σταμάτησε στον Καρνέζη.

SAMARAS 3Όσο κυλούσε το ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν στα μέτρα της Ελλάδας, η οποία πριν σκοράρει προειδοποίησε τον τερματοφύλακα Μπαρί. Στο 33' ο Χολέμπας από τα αριστερά βρέθηκε σε θέση δεξιού εξτρέμ και με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

Τελικά το γκολ ήρθε πριν την ανάπαυλα. Στο 42' ο Σάμαρης έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, έκανε το 1-2 με τον Σαμαρά και με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα τρομερό σόλο του Γιάγια Τουρέ και σουτ, το οποίο «έσπασε» στην άμυνα και κατέληξε στο χέρια του Γλύκου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Ελλάδα να έχει δύο καλές στιγμές με τον Χριστοδουλόπουλου στην επίθεση, με βασική όμως αποστολή τη συμπαγή άμυνα.

Η Εθνική προσπάθησε με αντεπιθέσεις να φτάσει σε ακόμα ένα γκολ. Η Ελλάδα άγγιξε το γκολ στο 68', όταν ο Καραγκούνης με ένα σουτ-φωτοβολίδα νίκησε τον Μπαρί, όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Ακτή έφτασε στην ισοφάριση. Στο 74' ο Ζερβίνιο άνοιξε τη μπάλα για τον Μπονί, ο οποίος πλάσαρε σωστά και πέτυχε το 1-1 για τους Αφρικανούς.

Στο 80' η Εθνική σημάδεψε το δοκάρι του Μπαρί για τρίτη φορά στο παιχνίδι, με την σέντρα-σουτ του Τοροσίδη, ενώ στο 87' χάθηκε μία πάρα πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Η φάση του αγώνα σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σαμαράς κέρδισε πέναλτι από το μαρκάρισμα του Σιό. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος και διαμόρφωσε το τελικό Ελλάδα - Ακτή Ελεφαντοστού 2-1!